Ó hát ezt kicsit talán tulzó,Azt kellett volna írni címnek, hogy nem tárták fel pedig csak négy van belőle(Falcum,Hosszuhetény,Kisárpás,Sárvár)..Pedig itt aztán majd minden évben van ásatás legalább 50 éve. Mekkora is a vár területe? 300 méterszer 400 méter? Ó hát biztosan a környezetét is feltárják. Biztosan?
Az 1990-as évekig itt szántás és eső után átlag 6 kg-nyi római érem került be a múzeumba, amit a föld tetején találtak a parasztok majd földművelők majd a mezőgazdasági vállalkozók, úgy összességében pár ezer kilónyit. Van kedved tippelni, hogy ebből hány darab látható Keszthelyen, a múzeum tárlatában?
"Az épületek nagyrészt még mindig a föld alatt vannak. " Az ilyen mondatok mindig szíven ütik az embert... Itt az első feltárások még 1900 körül kezdődtek! Nem kellene odaengedni akkor mégis másokat, hogy segítsenek megmenteni a szántástól amit még lehet?
forrás: http://www.zalaszam.hu/utikonyv/1_3.htm
![fenkpta.jpg (3521 bytes)](http://www.zalaszam.hu/utikonyv/szoveg/fenkpta.jpg)
Műemlékek, látnivalók:
![52uj.jpg (43511 bytes)](http://www.zalaszam.hu/utikonyv/kepek/52uj.jpg) |
Erőd. Keszthelytől kb. 5 km távolságban található a 71-es út mentén. Sokáig Valcummal azonosították, később ezzel szemben kétségek merültek fel. Az erőd a maga nemében hatalmas. 44 külső kerek toronnyal, 4 belső kaputoronnyal védett 377 x 358 méteres erőd volt, melynek falai 2,6 méter széles alapozással készültek. Az 5. században egy ideig a keleti gótok királyának Thiudimernek is székhelye volt, mely egyrészt raktárbázisul szolgált, másrészt útvédelmi feladatokat is ellátott. Valószínű, hogy gyerekkorában itt élt egy ideig fia Nagy Theodorik, a keleti gótok leghíresebb uralkodója is. |
Az épületek nagyrészt még mindig a föld alatt vannak. A 4-6. századi épületek maradványai közül csak három látható: a déli kapu, az egykori bazilika és egy raktárépület. |